Outstanding 50 Year Lawyer Award

The Outstanding 50 Year Lawyer Award was the first award established by the Texas Bar Foundation, in 1974. The award recognizes attorneys whose practice spanned fifty years, as of January 1st of the year of the award, or more, and who adhere to the highest principles and traditions of the legal profession and service to the public.

Criteria

Must be an attorney who has been actively engaged in the practice of law for a period of more than fifty years as of January 1st of the year of the award, during all of which time he or she manifested adherence to the highest principles and traditions of the legal professional and service to the public in the community in which he or she lives.

Past Recipients of the Outstanding
50 Year Lawyer Award

1974 Judge St. John Garwood, Austin

1975 Wiliford W. Namon, Waco

1976 A. W. Walker, Austin

1977 Paul Carrington, Dallas

1978 Gordon Simpson, Dallas

1979 Leon Jaworski, Houston

1980 W. Pat Camp, San Antonio

1981 J. A. “Tiny” Gooch, Fort Worth

1982 Dean Page Keeton, Austin

1983 Preston Shirley, Galveston

1984 Newton Gresham, Houston

1985 Thomas R. Sealy, Jr., Midland

1986 Judge Robert W. Calvert, Austin

1987 Mark Martin, Dallas

1988 Henry D. Akin, Dallas

1989 Chief Justice Joe R. Greenhill, Sr., Austin

1990 W.O. Shafer, Odessa

1991 Carl Illig, Houston

1992 J. Chrys Dougherty, Austin

1993 Spurgeon Bell, Houston
Joyce Burg, Houston
Franklin Jones, Sr., Marshall

1994 Maurice R. Bullock, Midland
John H. Crooker, Houston
Governor Bill Daniel, Liberty
Chief Justice Jack Pope, Austin
Senator Ralph W. Yarborough, Austin

1995 Judge Curtiss Brown, Houston
R. Matt Dawson, Corsicana
Morris Harrell, Dallas
John F. Sutton, Austin

1996 Jim Bowmer, Temple
Robert S. Strauss, Dallas
Judge Ruel C. Walker, Austin

1997 Newell H. Blakely, Houston
William O. Huie, Austin
Lloyd P. Lochridge, Austin
Clint C. Small, Jr., Austin

1998 Charles W. Barrow, San Antonio
Warlick Carr, Lubbock
Orrin W. Johnson, Harlingen
Charles A. Saunders, Houston
J. Burleson Smith, San Antonio

1999 Carlos C. Cadena, San Antonio
Solomon Casseb, San Antonio
Judge Reynaldo Garza, Brownsville
John L. Hill, Jr., Houston

2000 Judge Lucius D. Bunton, Midland
Gibson Gayle Jr., Houston
William B. Hilgers, Austin
Judge Thomas M. Reavley
Cullen Smith, Waco

2001 Morris Atlas, McAllen
Angus S. McSwain Jr., Waco
J. Harris Morgan, Greenville
Joe H. Reynolds, Houston
Judge Mary Pearl Williams, Austin

2002 Louis A. Bedford, Jr., Dallas
Joseph W. McKnight, Dallas
George R. Pletcher, Houston
Judge Mary Lou Robinson, Amarillo
Judge Barefoot Sanders, Dallas
Travis D. Shelton, Lubbock

2003 Vester Hughes, Dallas
Joe Jamail, Houston
Wales Madden, Jr., Amarillo
Eldon Brooks Mahon, Fort Worth
Louise B. Raggio, Dallas

2004 Daniel C. Arnold, Houston
Judge Barbara Culver Clack, Midland
Charlye O. Farris, Wichita Falls
Charles O. Galvin, Dallas
Franklin Jones, Jr., Marshall

2005 Judge Albert Armendariz, Sr., El Paso
James E. Coleman, Jr., Dallas
Klebert C. Miller, Fort Worth
S. Tom Morris, Amarillo
Beverly J. Tarpley, Abilene
James W. Wray, Jr., Corpus Christi

2006 Finis E. Cowan, Jr., Dickinson
Justice Jack E. Hightower, Austin
Edgar H. Keltner, Jr., Fort Worth
Neal P. King, Mission
Edward E. Lindsay, Houston
J. Mark McLaughlin, San Angelo

2007 Howard P. Coghlan , Longview
J. Thomas Eubank, Houston
Judge Frank J. Maloney, Jr., Austin
Charles L. Smith, San Antonio
Robert H. Thomas, Dallas

2008 Robert C. Bledsoe, Midland
Harold F. Kleinman, Dallas
Judge Tom B. Ramey, Jr., Tyler
Carol S. Vance, Houston

2009 Roy R. Barrera, Sr., San Antonio
James E. Brill, Houston
Richard “Racehorse” Haynes, Houston
Judge William S. Sessions, Washington, DC
Judge Bob Shannon, Austin

2010 Joe B. Cannon, Groesbeck
Henry Gilchrist, Dallas
Blake Tartt, Houston

2011 Donald M. Hunt, Lubbock
James B. Sales, Houston
Larry Temple, Austin

2012 E. William Barnett, Houston
John L. Estes, Dallas
Harry M. Reasoner, Houston
George H. Spencer, Sr., San Antonio
Judge Ewing Werlein, Jr., Houston

2013 Joseph (Sib) Abraham, Jr., El Paso
George C. Chapman, Dallas
John Eckel, Galveston
Alan D. Feld, Dallas
Wayne Fisher, Houston
Jerome W. (Jerry) Johnson, Amarillo

2014 Jim Branton, San Antonio
Jack Hebdon, San Antonio
Judge Sam Sparks, Austin
Broadus A. Spivey, Austin
Sid Stahl, Dallas

2015 David J. Beck, Houston
Buck Files, Tyler
Phil Hardberger, San Antonio
Judge David Hittner, Houston
Darrell E. Jordan, Dallas
Dee J. Kelly, Fort Worth

2016 J. Cary Barton, San Antonio
Donn C. Fullenweider, Houston
Tom Hanna, Nederland
Dudley D. McCalla, Austin
Thomas H. Watkins, Austin

2017 George E. Chandler, Lufkin
Julius Glickman, Houston
Howard L. Nations, Houston
Sam Saleh, Lamesa
Edward V. Smith lll, Dallas

2018 James M. Alsup, Midland
Frank Griffith Jones, Houston
David Ray McAtee, Dallas
Dan A. Naranjo, San Antonio

2019 Thomas L. Ausley, Austin
Gerry Goldstein, San Antonio
Tom Henson, Tyler
Lonny D. Morrison, Wichita Falls
Judge Jim Parsons, Palestine

2020 George W. Coleman, Dallas
John T. Montford, San Antonio
Dudley Oldham, Houston
Lee Yeakel, U.S. District Judge, Austin